Elektryczny EQV: Mercedes, jakiego jeszcze nie było
Mercedes-Benz EQV
Szukasz wszechstronnego vana klasy premium oferującego legendarny komfort, z którym kojarzą się samochody z trójramienną gwiazdą na masce, a jednocześnie marzysz o pojeździe elektrycznym? Już nie musisz iść na żadne kompromisy. Sprawdźmy, co tobie (oraz twoim bliskim) oferuje nowy model EQV.
Zacznijmy od tego, co widać na pierwszy rzut oka: ten wóz usatysfakcjonuje nawet wybrednych estetów. Oto bowiem mamy do czynienia z połączeniem stylistyki klasycznego vana z nowoczesnymi smaczkami, które są zarezerwowane dla elektrycznej rodziny EQ. Jesteś indywidualistą, który chciałby jeszcze mocniej przyprawić owo danie? Żaden problem, możesz skorzystać z szerokiej gamy personalizacji nadwozia, kół oraz kabiny.
Mercedes-Benz EQV
No właśnie, skoro o niej mowa: pisanie o tym, że wnętrze Mercedesa oferuje ponadprzeciętną wygodę i jakość wykonania, jest "oczywistą oczywistością". Tak więc lepiej rzućmy okiem na zaawansowane nowinki technologiczne (ich praca koordynowana jest przez system informacyjno-rozrywkowy MBUX, będący tutaj centrum sterowania), dzięki którym jazda nim staje się zarówno bardziej komfortowa, jak i bezpieczna.
Przemieszczając się EQV, możesz liczyć nie tylko na to, że będziesz rozpieszczany przez system nagłaśniający surround Burmester, ambientowe oświetlenie kabiny, bądź też korzystać z lodówki ukrytej w podłokietniku. Ten samochód zaoferuje ci także całe mnóstwo systemów wspomagających jazdę, czyli – wybierając zaledwie kilka – aktywnego asystenta pasa ruchu, regulacji odległości od innych pojazdów czy też parkowania (z kamerą 360°).
Mercedes-Benz EQV
Oprócz tego: system ostrzegający kierowcę przed przemęczeniem (pomagający uniknąć tzw. sekundowego snu) oraz asystent wiatru bocznego, dzięki któremu samochód potrafi automatycznie skorygować kurs w niebezpiecznych sytuacjach. Rzeczy nie do przecenienia, zwłaszcza jeżeli "na pokładzie" zaokrętowałeś swoje pociechy.
W tym miejscu przypomnijmy gwoli formalności: mówimy tu o wozie z napędem elektrycznym, tak więc w trakcie podróży możesz zapomnieć o dźwięku oraz wibracjach znanych z pojazdów z silnikami spalinowymi. Błoga cisza i odprężenie wyniesione na zupełnie nowy poziom? Tak.
Mercedes-Benz EQV
Po drugie: osiągi. Tę konstrukcję wyekwipowano w silnik dysponujący mocą 204 KM oraz momentem obrotowym – osiąganym, jak to w pojazdach elektrycznych, od razu po wciśnięciu pedału gazu – na poziomie 362 Nm. Zasila go akumulator litowo-jonowy o pojemności użytecznej wynoszącej aż 90 kWh.
Co istotne, zamontowano pod podłogą, co pozwoliło nie tylko obniżyć środek ciężkości oraz zapewnić dodatkową ochronę baterii przed uszkodzeniami, lecz także sprawić, że EQV oferuje taką samą wszechstronność i funkcjonalność wnętrza, co spalinowy Mercedes Klasy V. Możliwość przewiezienia ośmiu osób oraz ustawny bagażnik o pojemności 1410 litrów? Proszę bardzo.
Mercedes-Benz EQV
Kierowca EQV otrzymuje do dyspozycji pięć poziomów rekuperacji oraz cztery programy jazdy, co umożliwia wybór między jak wysokimi osiągami, komfortem i jak największym zasięgiem, wynoszącym tutaj (mierząc zgodnie z procedurą WLTP) 356 kilometrów.
Ustawieniami możesz żonglować bądź w sposób manualny, korzystając z manetek umieszczonych za kierownicą, lub też zdać się na inteligencję samochodu, który poziom rekuperacji będzie dostosowywał automatycznie, używając danych nawigacji, funkcji rozpoznawania znaków drogowych oraz informacji z radaru i kamery.
Pozostając jeszcze na moment w temacie elektrycznej inteligencji: oto wóz, który pozwala przemieszczać się bez lęku o to, czy pomiędzy punktami A i B nie zabraknie nam prądu. Troszczy się o to system MBUX współpracujący z aplikacją Mercedes me – dzięki tej kooperatywie możemy m. in. regulować zdalnie, z poziomu smartfona lub tabletu, ustawienia ładowania, funkcje Mercedes me Charge oraz zaplanować podróż.
Mercedes-Benz EQV
Jak wygląda to w praktyce? Przed wyjazdem, siedząc jeszcze w domu, wybierasz miejsce docelowe i żądany czas odjazdu, a gdy wsiądziesz do samochodu, ten będzie miał już gotowy scenariusz przejazdu, stworzony na podstawie danych dotyczących ruchu drogowego i pogody, topografii, aktualnego zasięgu i stacji ładowania (priorytetując te najszybsze), które znajdują się na trasie przejazdu. Oczywiście wszelakie dane EQV będzie aktualizował na bieżąco, w razie potrzeby zmieniając elastycznie plan działania.
Porozmawiajmy o momencie, w którym trzeba "zatankować" akumulator. W tym miejscu przechodzimy do wieści, które naprawdę ucieszą ojców podróżujących z wiecznie zniecierpliwionymi dzieciakami, tudzież każdą osobę ceniącą swój czas. Bowiem proces ów przebiega naprawdę szybko i sprawnie.
Mercedes-Benz EQV
Samochód oferuje możliwość szybkiego (do 110 kW) ładowania prądem stałym, dzięki czemu zwiększenie zapasu energii w akumulatorach z 10 do 80 procent zajmuje zaledwie 45 minut. Lubisz ułatwiać sobie życie? A więc możesz skorzystać z usługi Mercedes me Charge, dzięki czemu zyskasz dostęp do publicznych stacji ładowania (wybieraj spomiędzy aż 300 operatorów), a płatności będą odbywały się automatycznie.
Jeżeli postanowisz nabyć EQV do końca tego roku, za symboliczną złotówkę netto, otrzymasz od firmy Mercedes-Benz domową stację ładowania (tzw. wallbox), dzięki której naładujesz akumulatory od 0 do 100 procent w niespełna 10 godzin.
Mercedes-Benz EQV
Na koniec smaczek dedykowany osobom, które do pojazdów elektrycznych podchodzą w sposób ostrożny i wciąż nie są pewne, czy pierwszy w pełni elektryczny van koncernu ze Stuttgartu spełni ich oczekiwania. Otóż Mercedes-Benz, grając w otwarte karty, przygotował bezpłatną aplikację EQ Ready, którą można znaleźć w Google Play Store i Apple Store.
To program, który przeanalizuje twoją mobilność (zestawiając ją z parametrami EQV) oraz pozwoli wykonać symulację ładowania tego pojazdu w domu, za pomocą ładowarki MB Wallbox Home, dzięki czemu dowiesz się, czy ten samochód pasuje do twojego stylu życia. A więc czas ruszać na wirtualną jazdę próbną. Tak, jak najbardziej możesz zaprosić na nią swoje dzieci – szerokie uśmiechy są tutaj gwarantowane.
Mercedes-Benz EQV
Materiał powstał we współpracy z firmą Mercedes-Benz