Wbrew pozorom karmienie piersią może być grą zespołową, nie tylko na linii mama-dziecko. Choć pierwsze dni z noworodkiem to prawdziwa jazda bez trzymanki, to da się zjechać z tej górki bez większych turbulencji. Po pierwsze musisz wiedzieć, tato, jak wspierać swoją partnerkę w czasie karmienia.
Emocje już trochę opadły. Wróciłeś do domu ze szpitala z partnerką i dzieckiem i zastanawiasz się jak możesz pomóc. Przede wszystkim odsuń na bok myśli o byciu pominiętym. Dla dziecka najważniejsza jest teraz matka, ale ty, jako ojciec jesteś potrzebny zarówno jemu, jak i swojej partnerce.
Choć może wydawać się to niemożliwe, to jesteś bardzo potrzebny w czasie karmienia. Twoje wsparcie i pomoc w opiece nad noworodkiem jest w pierwszych tygodniach nieocenione. Wierz mi, w głowie twojej partnerki krąży tak samo dużo pytań dotyczących karmienia, jak w twojej.
Oto garść rad, jak możesz pomóc jej i sobie, by pierwsze miesiące z niemowlakiem okazały się trochę mniej nerwową rewolucją.
Konkretna pomoc
Mimo że mężczyzna nie jest w stanie nakarmić niemowlęcia piersią, to może pomóc mamie w opiece nad maluchem innymi działaniami. Warto też pamiętać, że dzięki angażującym czynnościom młody tata ma wtedy szansę na budowanie więzi emocjonalnej z maluchem. Co warto, żebyś robił?
– po karmieniu zadbaj, aby dziecku się odbiło i – kiedy trzeba – zmień mu pieluszkę.
– jeśli jest taka możliwość, nakarm niemowlę odciągniętym mlekiem mamy z butelki.
– regularnie noś i przytulaj dziecko, a wieczorem zajmij się jego kąpielą oraz usypianiem.
– podczas karmienia zaoferuj partnerce – jeżeli tego potrzebuje – dodatkową poduszkę oraz zaproponuj szklankę wody (nawodnienie podczas laktacji jest bardzo ważne).
– zatroszcz się, aby nikt nie przeszkadzał mamie i maluchowi w karmieniu.
Najważniejsze, jako partner i ojciec – chwal i doceniaj, daj mamie odczuć, że jesteś z niej dumny i doceniasz jej wysiłek.
Konkretna wiedza
Niezastąpioną pomocą dla kobiet karmiących piersią jest przede wszystkim wsparcie psychiczne i fizyczne, które płynie ze strony partnera. Od czego należy zacząć?
Zostając ojcem, znalazłeś się w całkowicie nowej sytuacji, dlatego podstawą powinna być solidna dawka wiedzy, cierpliwość i pozytywne nastawienie. Dzięki tym składowym pokonanie możliwych trudności związanych z karmieniem piersią nie powinno być dużym wyzwaniem. Jako świeży tata powinieneś wiedzieć, że:
– karmienie malucha piersią może trwać od 10 minut do nawet kilku godzin. Większość niemowląt wymaga karmienia od 8 do 12 razy na dobę. Początkowo przerwy między karmieniami mogą być bardzo nieregularne. Należy wziąć pod uwagę, że niemowlę ma niewielki żołądek, a mleko mamy jest lekkostrawne – na jego strawienie wystarczy 1,5 godziny;
– nauka karmienia piersią wymaga czasu. Kluczowe jest pozytywne podejście oraz oswojenie odpowiedniej techniki i pozycji karmienia. Warto znaleźć taką, która będzie komfortowa zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.
Najpopularniejsza jest "klasyczna": główka dziecka opiera się w zgięciu łokciowym mamy, maluch jest przytulony brzuszkiem do brzucha kobiety, przedramię mamy podtrzymuje plecy, a dłoń – pośladki dziecka.
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia. W tym roku już po raz 30. będziemy obchodzić Światowy Tydzień Karmienia Piersią.