
Reklama.
Rodzice próbują złapać oddech po zakończeniu roku szkolnego, ale powinni jak najszybciej wrócić myślami do tematu edukacji. Z początkiem lipca ruszył proces składania wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną. To ważne, bo premier zapowiedział, iż dzieci wrócą we wrześniu do szkół, zatem rodzice muszą pamiętać o kupnie wszystkich niezbędnych przyborów.
Czytaj też: Bon turystyczny: wszystko, co musicie wiedzieć o rządowym pomyśle na rodzinne wakacje w tym roku
Minister Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że tuż po starcie zgłaszania wniosków o wypłatę "wyprawki", do urzędów wpłynęło ponad pół miliona zgłoszeń.
Warto się spieszyć, im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.
Kto może się starać o wyprawkę "300+"?
Wniosek o 300+ składają rodzice i opiekunowie prawni dzieci. Jeśli uczeń jest pełnoletni, ale nie mieszka z rodzicami, może złożyć wniosek sam.Pieniądze otrzymają wszyscy rodzice dzieci uczących się w szkołach, które nie skończyły jeszcze 20 lat. Wnioski dla dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością rozpatrywane są do ukończenia przez nie 24. roku życia. Jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każde z nich może ubiegać się o wypłatę 150 złotych na dziecko. Również rodzice, z których jedno przebywa za granicą, mają prawo do świadczeń.
Nie ma kryterium dochodowego, które może wykluczyć rodzica z programu "Dobry Start". Według prawa wyprawka 300+ należy się wszystkim rodzicom dzieci szkolnych.
Wyprawka 300+: gdzie złożyć wniosek?
Wnioski od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez rządowy portal emp@tia, a także przez bankowość elektroniczną lub Portal Usług Elektronicznych ZUS.Przyjmowanie wniosków w formie papierowej rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują program "Rodzina 500+", czyli urzędy miasta, gminy i MOPS–y/GOPS–y. W przypadku rodzin zastępczych wniosek trzeba złożyć do powiatowych centrów pomocy rodzinie.