Od początku lipca rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie wyprawki w ramach programu "Dobry start". Może z tego skorzystać każdy rodzic, którego dziecko jest w wieku szkolnym. Im wcześniej złożysz wniosek, tym szybciej pieniądze pojawią się na twoim koncie.
Rodzice próbują złapać oddech po zakończeniu roku szkolnego, ale powinni jak najszybciej wrócić myślami do tematu edukacji. Z początkiem lipca ruszył proces składania wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną. To ważne, bo premier zapowiedział, iż dzieci wrócą we wrześniu do szkół, zatem rodzice muszą pamiętać o kupnie wszystkich niezbędnych przyborów.
Minister Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że tuż po starcie zgłaszania wniosków o wypłatę "wyprawki", do urzędów wpłynęło ponad pół miliona zgłoszeń.
Warto się spieszyć, im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.
Kto może się starać o wyprawkę "300+"?
Wniosek o 300+ składają rodzice i opiekunowie prawni dzieci. Jeśli uczeń jest pełnoletni, ale nie mieszka z rodzicami, może złożyć wniosek sam.
Pieniądze otrzymają wszyscy rodzice dzieci uczących się w szkołach, które nie skończyły jeszcze 20 lat. Wnioski dla dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością rozpatrywane są do ukończenia przez nie 24. roku życia. Jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każde z nich może ubiegać się o wypłatę 150 złotych na dziecko. Również rodzice, z których jedno przebywa za granicą, mają prawo do świadczeń.
Nie ma kryterium dochodowego, które może wykluczyć rodzica z programu "Dobry Start". Według prawa wyprawka 300+ należy się wszystkim rodzicom dzieci szkolnych.
Wyprawka 300+: gdzie złożyć wniosek?
Wnioski od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez rządowy portal emp@tia, a także przez bankowość elektroniczną lub Portal Usług Elektronicznych ZUS.
Przyjmowanie wniosków w formie papierowej rozpocznie się 1 sierpnia. Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują program "Rodzina 500+", czyli urzędy miasta, gminy i MOPS–y/GOPS–y. W przypadku rodzin zastępczych wniosek trzeba złożyć do powiatowych centrów pomocy rodzinie.
Kto nie może korzystać z programu 300+?
Z "Dobrego startu" wykluczeni są studenci, dzieci w wieku przedszkolnym, a także dzieci, które chodzą do "zerówek", nawet jeśli zajęcia dla nich odbywają się w budynku szkoły podstawowej, do którego uczęszczają inne dzieci w rodzinie.
Kiedy pieniądze z 300+ pojawią się na koncie?
Jeśli wniosek złożysz w lipcu i sierpniu, możesz się spodziewać, że pieniądze będą do odebrania najpóźniej do 30 września. Gdyby termin złożenia wniosku się opóźnił, to wypłata świadczenia będzie dopiero po upływie dwóch miesięcy.