Fot: Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash
Reklama.
O bonie turystycznym słychać od marca, ale nadal w związku z tym projektem wiąże się wiele niewiadomych. Komu przysługuje bon turystyczny i od kiedy będzie można się o niego starać? I przede wszystkim – kiedy startuje akcja "bon turystyczny"?
Senat właśnie przyjął projekt ustawy o bonie turystycznym. Wprowadził do dokumentu wiele poprawek. Senatorowie chcą między innymi rozszerzenia listy osób uprawnionych do uzyskania bonu. Ustawa wraca teraz do Sejmu, który zdecyduje ostatecznie kto i kiedy otrzyma bon turystyczny. W projekcie sejmowym bon miałby przysługiwać jedynie rodzinom.
Co już wiadomo na temat bonu turystycznego? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Bon turystyczny: kto może z niego skorzystać?

Z bonu mogą skorzystać wszyscy, którzy mają dzieci, niezależnie od poziomu zarobków. Dotyczy to także rodziców wychowujących dzieci za granicą. Na jedno dziecko przypada bon turystyczny o wartości 500 złotych.
By uzyskać bon, nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie tego świadczenia, przysługiwać ono będzie niejako z automatu rodzicom otrzymujących 500+. To jednak nie oznacza, że rodziców nie czekają żadne formalności. By wykorzystać bon turystyczny, trzeba będzie skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Bon ma być ważny do marca 2022 roku. To oznacza, że będą mogły z niego skorzystać także dzieci urodzone w 2020 i 2021 roku.

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

Wartość bonu wynosi 500 złotych na każde dziecko. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych przysługują dwa bony o łącznej wysokości 1000 złotych.

Jak można otrzymać bon turystyczny?

By skorzystać z bonu, trzeba potwierdzić ZUS-owi swoje dane. Nie wiadomo, jednak kiedy ruszy ten proces. Ustawa nadal jest w Sejmie, dopiero gdy zostanie przegłosowana, a następnie podpisana przez prezydenta, będzie można myśleć o oficjalnym starcie tego programu. Rząd chciałby jednak, by odbyło się to najszybciej, najlepiej już w połowie lipca.
Podobno trzeba jedynie zaktualizować lub potwierdzić informacje dotyczące dzieci korzystających z programu 500+. Po wprowadzeniu tych danych bon ma zostać wygenerowany w systemie ZUS. Aby go aktywować, trzeba będzie zalogować się profilem zaufanym.
Informacja o przyznaniu bonu zostanie wysłana w formie emaila lub jako SMS.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Informację o przyznaniu bonu trzeba będzie pokazać podczas rezerwacji pobytu albo przy zakwaterowaniu w hotelu czy agroturystyce. Nie trzeba realizować całego bonu w jednym miejscu, więc część kwoty będzie można wydać np. na kolonie, a część na rezerwację w pensjonacie.
Za pobyt każdego dziecka będziemy płacić osobno za pomocą bonów.

Na co można wydać bon turystyczny?

Bonem można płacić w ośrodkach wypoczynkowych, kolonie, ale także za obozy harcerskie, wyjazdy sportowe czy kolonie. Lista usługodawców, u których będzie można zrealizować bon turystyczny, ma się pojawić na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon można zrealizować jedynie na wyjazdach w Polsce.

Na co nie można wydać bonu turystycznego?

Bonem nie da się płacić za atrakcje turystyczne czy za jedzenie. Nie można będzie też ich zrealizować w placówkach kulturalnych.