O maseczkach powiedziano już wszystko. Wokół rękawiczek, drugiego niezbędnego przedmiotu czasów pandemii, narosło wiele mitów. Powinniśmy je nosić za każdym razem, gdy wychodzimy z domu, a po użyciu w bezpieczny sposób wyrzucić. Czy można używać ich wielokrotnie? Czy da się je dezynfekować? I czy równie skuteczne będą rękawiczki bawełniane? Zebraliśmy kilka najpowszechniejszych mitów na ten temat.
Im dłużej trwa kwarantanna, tym więcej ludzi zastanawia się, jak obejść ograniczenia wprowadzane przez władze.
Z maseczkami jakoś już sobie poradziliśmy i w większości nauczyliśmy się, jak je nosić oraz jak o nie dbać.
Gdy pojawiła się informacja, że podczas zakupów każdy potrzebuje rękawiczek jednorazowych, zaleźli się tacy, którzy chcieliby dać rękawiczkom drugie życie.
Sporo osób przejmuje się zanieczyszczeniem środowiska, a używanie jednorazowych rękawiczek to dla nich zbrodnia na ekologii. Szukają więc innych sposobów na to, jak ochronić swoje zdrowie bez niszczenia planety. Wybrałam kilka typowych pomysłów na to, jak używać rękawiczek i jak je dezynfekować.
To często powielany mit na temat usuwania zarazków, dość często pojawia się w dyskusjach osób, które szukają sposobu na to, jak używać rękawiczek wielokrotnie. Powiedzmy to wprost: niskie temperatury niszczą bakterie, ale nie wirusy.
W niewielkich temperaturach niektóre wirusy są wręcz bardziej stabilne i mogą przetrwać dłużej niż w temperaturze pokojowej.
Lepiej iść do sklepu we własnych rękawiczkach
Tak, ale pod warunkiem, że stosujesz odpowiednie zasady higieny.
Przede wszystkim, przed założeniem rękawiczek musisz umyć ręce. Potem musisz je ostrożnie wyciągnąć z opakowania. Rękawiczki ochronią cię przed zarazkami, które mogą znajdować się na klamkach czy powierzchniach, których dotykasz w drodze do sklepu.
Gdy wchodzisz do sklepu, powinieneś zdezynfekować swoje rękawiczki lub je zdjąć i założyć te, które są dostępne w sklepie. Jeśli sięgasz po produkty ręką w rękawiczkach, w których przyszedłeś do sklepu, możesz przenieść na nie wirusy.
Po wyjściu ze sklepu nie sięgaj klucze czy telefon. Najpierw zdejmij rękawiczki i wyrzuć je. Uwaga: bezpieczne zdjęcie rękawiczek wygląda tak, że ściągasz je wywracając je przy tym na lewą stronę.
Niestety, nie jest to możliwe, bardzo trudno je skutecznie oczyścić i na pewno nie uda się dotrzeć do wszystkich zagłębień materiału.
Mycie chirurgiczne powinno trwać kilka minut. Dobrze jednak wiemy, że nawet 20-sekundowe mycie rąk to dla wielu duży wysiłek. Ponadto rękawiczki nitrylowe są delikatne, w czasie mycia może dojść do ich uszkodzenia, przez co przestaną cię chronić.
Rękawiczki gumowe czy bawełniane też mogą chronić
Tak, ale tylko, jeśli zostaną w odpowiedni sposób wyprane, a następnie zdezynfekowane.
Pamiętaj jednak, że rękawiczki bawełniane czy włóczkowe, ze względu na luźny splot włókien, będą stanowiły słabą barierę dla wirusów.
Rękawiczki gumowe należy zdjąć zaraz po ich użyciu. Można ich użyć po raz kolejny, ale tylko po starannym ich umyciu i dezynfekcji. Należy też sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia gumy.
Rękawiczki jednorazowe wyrzuca się do kosza na odpady zmieszane
I tak, i nie. Jeśli jesteś osobą zdrową i stosujesz środki zapobiegawcze, a więc maseczki i rękawiczki ochronne, w pracy, komunikacji miejskiej czy na zakupach, to rękawiczki po ich zdjęciu powinieneś wrzucić do osobnego worka, a dopiero potem do kosza na odpady.
Jeśli przebywasz na kwarantannie lub chorujesz na Covid-19, rękawiczki umieszczasz w osobnym worku. Następnie spryskujesz go preparatem wirusobójczym, następnie ten worek wkładasz do kolejnego worka i całość wystawiamy poza mieszkanie. Ten, kto będzie wynosił śmieci, musi oznaczyć ten worek datą i godziną oraz odstawić go w miejsce przeznaczone do odbierania odpadów tego typu.