Praca zdalna a zdrowe odżywianie. Jest alternatywa dla życia na konserwach i przekąskach
Dawid Wojtowicz
03 kwietnia 2020, 14:40·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 kwietnia 2020, 14:40
W czasach, gdy praca z domu stała się synonimem bezpieczeństwa, wielu z nas dostrzega zalety modelu Home Office. Dłuższy sen, brak wydatków na dojazd, większa elastyczność w organizacji czasu, a przede wszystkim więcej możliwości w dzieleniu obowiązków służbowych i domowych np. pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. To wszystko prawda.
Reklama.
Pracowanie z domu, czy też w ogóle siedzenie w czterech ścianach przez dłuuuższy czas, ma też oczywiście nie tylko blaski, ale i cienie. Świadomość braku konieczności porannych przygotowań do wyjścia sprzyja zarywaniu nocek. Ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym oznacza zaś mniejszą aktywność fizyczną. A całodobowa opieka nad dziećmi pochłania dużo sił.
Niemal ciągłe życie pod jednym dachem odbija się na naszym zdrowiu. I wcale nie cierpi na tym jedynie nasza psychika dręczona nudą (brakiem pomysłu na spędzenie wolnego czasu w domu) czy tęsknotą za ukochanymi aktywnościami wymagającymi jednak wyjścia na dwór. Podupadamy również na zdrowiu fizycznym. Siedzenie w domu to bowiem pułapka podjadania.
Co sprawia, że w nią wpadamy? Po pierwsze, pośród czterech kątów jedzenie mamy na wyciągnięcie ręki – im bliżej do lodówki i mebli do spiżarni, tym bardziej one kuszą. Po drugie, rośnie liczba powodów, by podjadać. Wiedzą o tym ci, którzy się nudzą, i ci, którzy "zajadają" stres. Również domowa rozrywka przy telewizorze czy konsolach stwarza ku temu okazje.
Bliski dostęp do żywności i większa częstotliwość jedzenia to nie jedyne wyzwania dietetyczne, z którymi musimy się zmierzyć w domu. Największy problem stanowi jakość naszej diety, w której zaczyna przybywać coraz więcej niezbyt zdrowych produktów. Mowa tu przede wszystkim o rozmaitych przekąskach takich jak chrupki, chipsy, popcorn czy kolorowe napoje gazowane.
Nawet jeśli zaliczamy się do osób o naprawdę silnej woli, tych, które potrafią oprzeć się pokusom, jakie podsuwa im żywność typu junk food, stajemy przed problemem monotematycznej i monotonnej diety. W zgromadzonych przez nas zapasach dominują bowiem produkty bogate w węglowodany, za to uboższe w witaminy i składniki mineralne (w obecnej sytuacji wielu z nas ma ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw). Z tymi składnikami trudno też o zróżnicowane kombinacje posiłków.
Niezbilansowana dieta i gorsze nawyki żywieniowe wystawiają nas na ryzyko otyłości. Przez domową odzież nie zawsze w porę dostrzeżemy pierwsze negatywne zmiany w naszej sylwetce. Luźny tshirt i dres nie powiedzą tyle prawdy o naszych kilogramach co skrojona na miarę marynarka czy wizytowe spodnie. A przy zamkniętych siłowniach i klubach fitness trudniej spalić kalorie.
Jak więc możemy wydostać się z tej pułapki? Alternatywą dla domowego żywienia, bazującego dziś na produktach zbożowych, konserwach i przekąskach, może stać się catering dietetyczny. W ramach tej usługi konsumenci mogą liczyć na regularne dostawy do domów gotowych posiłków. Nie muszą więc ich przyrządzać, co najwyżej wstawić do mikrofalówki i podgrzać.
Na tzw. dietę pudełkową składają się zestawy zróżnicowanych i zbilansowanych (z określonym bilansem kalorycznym) posiłków. Osoby zamawiające jedzenie online, poza tym, że nie tracą czasu na przygotowanie potraw na własną rękę, nie muszą kontrolować kalorii, czyli tego, co jedzą, i w jakich ilościach. Tym zajmują się pracujący dla cateringu dietetycy.
Co jednak z bezpieczeństwem jedzenia z dowozem do domu? Firmy przygotowujące posiłki dla cateringu dietetycznego nie mogą ryzykować i dlatego wdrażają rygorystyczne procedury, i te zalecane przez WHO, i te ponadstandardowe (własne). Niektóre cateringi wprowadzają też bezkontaktowe dostawy jedzenia – zapakowane produkty zostawiane są przez kuriera pod drzwiami.
W wyszukaniu usług cateringowych pomogą internetowe porównywarki takie jak Cateromarket. Cateromarket to pierwsza w Polsce porównywarka cateringów dietetycznych. W jej bazie znajdziemy ponad 400 firm cateringowych z 865 miast. Wystarczy wskazać miasto, rodzaj diety i liczbę kalorii. Za wybrane jedzenie na zamówienie można zapłacić online.
Dzięki cateringowi dietetycznemu nie będziemy musieli stać w kolejkach w supermarketach, zaoszczędzimy czas, jaki musielibyśmy spędzić w kuchni, a przede wszystkim zadbamy o zdrową dietę. W dobie ograniczonej mobilności usługa dowożenia jedzenia do domu to dla konsumentów wygodne i bezpieczne rozwiązanie, a dla firm cateringowych sposobność, by wykazać się profesjonalizmem i odpowiedzialnością z myślą o budowaniu pozytywnego wizerunku własnej branży w tych trudnych czasach.