Wydawać by się mogło, że na świecie nic się nie dzieje poza pandemią. Przyzwyczajeni do ciągłego dostarczania sobie nowych informacji, czytamy głównie o koronawirusie. Tymczasem ciekawych wydarzeń nie brakuje. Co umknęło wam w ostatnich dniach?
Covid-19 to nie jedyny temat, który warto poruszać w codziennych rozmowach. Postanowiliśmy więc kolejny raz przybliżyć wam najciekawsze informacje z całego świata, które mogły wam umknąć w ostatnich dniach.
Egipt i Etiopia są na skraju wojny
Spór o dorzecze Nilu, choć wydawał się rozstrzygnięty, wybuchł ponownie kilka dni temu.
Nieporozumienia dotyczące tamy budowanej przez Etiopczyków miały zostać zakończone dzięki negocjacjom z Egiptem, w których uczestniczył również Sudan.
W styczniu tego roku strony sporu potwierdzały, że udało się dogadać szczegóły tego, jak wyglądać będzie napełnianie zbiornika utworzonego przy nowej etiopskiej tamie.
Gdy wydawało się, że temat jest zakończony, Etiopczycy nie pojawili się na ostatniej rundzie rozmów z Egiptem, przedstawiciele tego kraju wydali natomiast komunikat, w którym zaatakowali Amerykanów i Egipcjan.
Rząd etiopski dodał, że jest gotów wypełnić zbiornik, nie czekając na zakończenie rozmów z Egiptem. W odpowiedzi Egipcjanie zagrozili, że wykorzystają wszystkie dostępne im środki, aby bronić interesów swoich mieszkańców, a także gospodarki, w dużym stopniu uzależnionej od Nilu.
Jesteśmy o krok od wyleczenia ślepoty
CRISPR, nowatorska technologia edycji genów, może niebawem zrewolucjonizować medycynę.
Ta metoda, wykorzystywana w biotechnologii, opiera się na przechowywaniu w genomie fragmentów "obcego" DNA. Dzięki temu możliwe jest wykrycie w przyszłości takiej niewłaściwej sekwencji, a następnie zniszczenie obcego elementu genetycznego.
Według naukowców CRISPR mógłby pomóc w leczeniu nawet genetycznej ślepoty! Do tej pory o takiej terapii osoby niewidzące mogły jedynie marzyć.
Były król Hiszpanii podejrzewany o przyjęcie 100 milionów dolarów łapówki od Arabii Saudyjskiej
Brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" dokopał się do informacji, iż Juan Carlos kilka lat temu stworzył dwie fundacje, na których konta wpłynęło łącznie 100 milionów dolarów.
Według szwajcarskiego prokuratora Yvesa Bertossa była to łapówka, w związku z realizowanym projektem budowy linii szybkiej kolei z Rijadu do Mekki w Arabii Saudyjskiej.
Syn Juana Carlosa, król Hiszpanii Filip VI, ogłosił, że nie wiedział o domniemanych płatnościach ani o tym, że jego ojciec wyznaczył go jako spadkobiercę majątku obu fundacji.
Filip VI zrzekł się też spadku po ojcu, a także odebrał mu emeryturę królewską wynoszącą 195 tysięcy euro rocznie.
W przyszłym miesiącu na niebie pojawi się najjaśniejsza kometa od ponad 20 lat
Ostatnią “Wielką kometą”, która mogli podziwiać mieszkańcy półkuli północnej, była kometa Hale-Bopp, widoczna gołym okiem przez niemalże rok.
Niebawem spodziewamy się zobaczyć kometę C/2019 Atlas Y4. Zdaniem badaczy rozjaśnia się ona bardzo szybko i do maja może być jedną z najjaśniejszych ciał niebieskich na nocnym niebie.
Naukowcy dodają jednak, że bardzo trudno przewidzieć jest jasność komet, ponieważ mogą się one po prostu rozpaść, gdy zbliżą się do słońca.
Jednak w opinii badaczy istnieje duża szansa, że niebawem na niebie pojawi się obiekt, który trochę rozjaśni nam humory.
Bill Gates odszedł z Microsoftu
14 marca nastąpił koniec pewnej ery, trwającej ponad 40 lat. Bill Gates przyszedł do pracy w Microsofcie po raz ostatni. Decyzję o przejściu na emeryturę podjął dwa lata temu.
Gates spędził ostatnie lata jako członek zarządu firmy, której był współzałożycielem. Skupiał się jednak głównie na działalności charytatywnej swojej fundacji. Od teraz będzie mógł poświęcić się w całości akcjom dobroczynnym, pozostanie jednak doradcą Satyi Nadelli, prezesa Microsoftu.