Badania obowiązkowe
Bardzo ważne będzie zatem wykonanie podstawowych badań, które pozwolą stwierdzić, czy mężczyzna przede wszystkim nie cierpi z powodu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, które dotąd nieleczone, a dodatkowo „karmione” używkami takimi jak alkohol, papierosy czy nadmiar leków przeciwbólowych dały efekt w postaci tego, że organizm się zbuntował – tłumaczą specjaliści.
Miażdżyca „zabójcą” erekcji?
U osób z miażdżycą naczynia krwionośne w całym ciele – w tym penisie – zwężają się, ponieważ w ścianach naczyń osadzają się lipidy krwi i wapń. Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi prowadzą również do tzw. mikroangiopatii, czyli uszkadzania mniejszych naczyń krwionośnych (tętniczek i naczyń włosowatych), które łączą tętnice i żyły. Może to również utrudniać przepływ krwi do ciał jamistych w penisie.
Jak to działa?
Krążenie żylne krwi w penisie również może zostać zakłócone. Normalnie, żyły w penisie działają jak rodzaj zaworów: podczas erekcji, pozostają one zamknięte tak, że krew pozostaje w penisie czyniąc go sztywnym. Jest to pośrednio kontrolowane przez działanie mięśni gładkich w penisie: jeśli one się rozluźniają, tętnice rozszerzają się. Ciała jamiste wypełniają się krwią, rozszerzają się i ściskają żyły. W ten sposób zawory zamykają się.
Jednak... nie działa
Jednak mechanizm u niektórych mężczyzn z zaburzeniami erekcji nie działa, ponieważ mięśnie w penisie nie potrafią prawidłowo się rozluźniać. W następstwie tego żyły zbyt szybko pozwalają krwi odpływać z ciał jamistych. Istnieją różne przyczyny takiego stanu rzeczy, z których niektóre nie zostały jeszcze w pełni zbadane. Badania sugerują między innymi, że podwyższony poziom cukru we krwi może uszkadzać komórki mięśni gładkich w penisie.
To da się wyjaśnić
Erekcja rozpoczyna się w mózgu: wysyła on do penisa sygnały poprzez przewody neuronowe. W penisie znajdują się włókna nerwowe, które, kiedy są podniecone, uwalniają pewne odpowiednie neuroprzekaźniki. Zapewniają one między innymi, że gładkie mięśnie penisa rozluźniają się, a naczynia krwionośne w ciałach jamistych poszerzają się. Jeśli ta ścieżka sygnalizacyjna z mózgu do penisa zostanie zakłócona, penis pomimo podniecenia może się nie usztywnić. Tak jest w przypadku około co dziesiątego pacjenta z zaburzeniami erekcji.
Te hormony!
W zjawisku erekcji ważną rolę odgrywa męski hormon płciowy – testosteron . Mężczyźni, którym brak testosteronu zazwyczaj doświadczają mniejszego podniecenia seksualnego i dlatego rzadziej mają erekcję. Nadmiar prolaktyny również może powodować zaburzenia erekcji. Hormon ten wspomaga produkcję mleka u matek, ale jest produkowany również przez organizm mężczyzny (z powodów jeszcze nie w pełni zrozumiałych). Niektóre choroby i leki wydają się zwiększać produkcję prolaktyny, która może powodować problemy z potencją.