7 nawyków, które powodują starzenie się mózgu. Zwróć uwagę na to, ile siedzisz

Klaudia Kierzkowska

16 lutego 2024, 13:34 · 2 minuty czytania
Starzenie mózgu najczęściej kojarzone jest ze starością i upływem lat. Są jednak pewne istotne czynniki i nawyki, które mogą przyspieszyć ten proces. Z niektórych z nich być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy.


7 nawyków, które powodują starzenie się mózgu. Zwróć uwagę na to, ile siedzisz

Klaudia Kierzkowska
16 lutego 2024, 13:34 • 1 minuta czytania
Starzenie mózgu najczęściej kojarzone jest ze starością i upływem lat. Są jednak pewne istotne czynniki i nawyki, które mogą przyspieszyć ten proces. Z niektórych z nich być może nawet nie zdawałeś sobie sprawy.
Siedzący tryb życia wiąże się ze zmianami w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. fot. peopleimages12/123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nie jesteśmy w stanie zapobiec starzeniu się mózgu, problemom z pamięcią czy rozwojowi niektórych chorób otępiennych. Możemy je jednak opóźnić i zminimalizować ich skutki. By tego dokonać, powinniśmy się dowiedzieć, jakie nawyki przyczyniają się do starzenia naszego mózgu.


Za długo siedzisz

Siedzący tryb życia wiąże się ze zmianami w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Jak dowiedli naukowcy, długotrwałe siedzenie wiąże się ze zmniejszeniem grubości przyśrodkowego płata skroniowego, czyli obszaru mózgu, który odpowiada za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Co ciekawe, podobno aktywność fizyczna nie wystarczy, by zrównoważyć szkodliwe skutki siedzenia przez dłuższy czas.

Nie chronisz słuchu

Utrata słuchu powiązana jest z demencją i starzeniem się mózgu. Jak dowodzą przeprowadzone badania, seniorzy z ubytkiem słuchu byli znacznie bardziej narażeni na rozwój demencji, a uszkodzenie słuchu wiązało się z przyspieszonym pogorszeniem funkcji poznawczych.

Nadużywasz alkoholu

Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych. Istnieje ogromna różnica między sporadycznym wypiciem lampki wina do kolacji a imprezowaniem co wieczór. Z przeprowadzonego badania wynika, że nadmierne spożywanie alkoholu zmniejsza neurogenezę, czyli wytwarzanie dorosłych komórek nerwowych aż o 40 proc.

Nie uczysz się

Osoby z wyższym wykształceniem rzadziej zmagają się z demencją. – Jednym z najlepszych prognostyków tego, kto jest chroniony przed chorobą Alzheimera i demencją w miarę starzenia się, jest poziom wykształcenia – mów dr James A. Hendrix.

Boisz się nowego

Robisz w kółko te same rzeczy, nie próbujesz niczego nowego i nie zdobywasz nowych umiejętności. Nie angażujesz swojego mózgu, nie zachęcasz go do pracy i nie chcesz, by wyszedł poza swoją strefę komfortu. Uczenie się czegoś nowego tworzy połączenia między komórkami mózgowymi i pomaga jak najdłużej zachować jego młodość.

Bagatelizujesz chroniczny stres

Stres jest częścią naszego życia, każdy z nas go doświadcza. Po stresującym wydarzeniu, niemiłej sytuacji nasz organizm zazwyczaj szybko się regeneruje. Problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia ze stresem chronicznym (inaczej przewlekłym) i nie robimy nic, by go przezwyciężyć. Nieustanny st1res utrzymujący się na wysokim poziomie niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, także mózgu.

Jesz fast foody

Jesteś zabiegany, wciąż nie masz na nic czasu i w pośpiechu zamawiasz jedzenie na wynos. W zjedzeniu fast fooda od święta nie ma nic złego, jednak regularne spożywanie takich produktów nie doprowadzi do niczego dobrego. Fast foody są często wysoko przetworzone, zawierają dużo tłuszczów nienasyconych i cukru. Badania wykazały, że dieta obfitująca w tego typu produkty zwiększa ryzyko demencji.

Źródło: thehealthy.com, yahoo.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/291329,to-ma-byc-rewolucja-w-walce-ze-stresem-czym-jest-dieta-psychobiotyczna