Nie jesteśmy w stanie zapobiec starzeniu się mózgu, problemom z pamięcią czy rozwojowi niektórych chorób otępiennych. Możemy je jednak opóźnić i zminimalizować ich skutki. By tego dokonać, powinniśmy się dowiedzieć, jakie nawyki przyczyniają się do starzenia naszego mózgu.
Siedzący tryb życia wiąże się ze zmianami w części mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Jak dowiedli naukowcy, długotrwałe siedzenie wiąże się ze zmniejszeniem grubości przyśrodkowego płata skroniowego, czyli obszaru mózgu, który odpowiada za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Co ciekawe, podobno aktywność fizyczna nie wystarczy, by zrównoważyć szkodliwe skutki siedzenia przez dłuższy czas.
Utrata słuchu powiązana jest z demencją i starzeniem się mózgu. Jak dowodzą przeprowadzone badania, seniorzy z ubytkiem słuchu byli znacznie bardziej narażeni na rozwój demencji, a uszkodzenie słuchu wiązało się z przyspieszonym pogorszeniem funkcji poznawczych.
Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych. Istnieje ogromna różnica między sporadycznym wypiciem lampki wina do kolacji a imprezowaniem co wieczór. Z przeprowadzonego badania wynika, że nadmierne spożywanie alkoholu zmniejsza neurogenezę, czyli wytwarzanie dorosłych komórek nerwowych aż o 40 proc.
Osoby z wyższym wykształceniem rzadziej zmagają się z demencją. – Jednym z najlepszych prognostyków tego, kto jest chroniony przed chorobą Alzheimera i demencją w miarę starzenia się, jest poziom wykształcenia – mów dr James A. Hendrix.
Robisz w kółko te same rzeczy, nie próbujesz niczego nowego i nie zdobywasz nowych umiejętności. Nie angażujesz swojego mózgu, nie zachęcasz go do pracy i nie chcesz, by wyszedł poza swoją strefę komfortu. Uczenie się czegoś nowego tworzy połączenia między komórkami mózgowymi i pomaga jak najdłużej zachować jego młodość.
Stres jest częścią naszego życia, każdy z nas go doświadcza. Po stresującym wydarzeniu, niemiłej sytuacji nasz organizm zazwyczaj szybko się regeneruje. Problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia ze stresem chronicznym (inaczej przewlekłym) i nie robimy nic, by go przezwyciężyć. Nieustanny st1res utrzymujący się na wysokim poziomie niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, także mózgu.
Jesteś zabiegany, wciąż nie masz na nic czasu i w pośpiechu zamawiasz jedzenie na wynos. W zjedzeniu fast fooda od święta nie ma nic złego, jednak regularne spożywanie takich produktów nie doprowadzi do niczego dobrego. Fast foody są często wysoko przetworzone, zawierają dużo tłuszczów nienasyconych i cukru. Badania wykazały, że dieta obfitująca w tego typu produkty zwiększa ryzyko demencji.
Źródło: thehealthy.com, yahoo.com
Czytaj także: https://dadhero.pl/291329,to-ma-byc-rewolucja-w-walce-ze-stresem-czym-jest-dieta-psychobiotyczna